Ruszył nabór wniosków dla małopolskich gmin o udostępnienie środków w ramach programu “Ciepłe Mieszkanie”. Gminy mogą aplikować o dofinansowanie w ramach programu do WFOŚIGW.
Celem Programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Termin naboru
Nabór wniosków trybie ciągłym pierwszy nabór do 31.12.2022 roku. Procedura jest dwuetapowa.
- W I etapie następuje złożenie wniosku aplikacyjnego przez gminę do WFOSiGW, a następnie po rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy dotacyjnej.
- W II etapie gmina samodzielnie przeprowadza nabór wniosków dla beneficjentów końcowych. Terminy i sposób naboru wniosków dla beneficjentów końcowych oraz ich ocenę określa indywidualnie gmina w regulaminie.
- Beneficjent końcowy może rozpocząć przedsięwzięcie /ponieść pierwszy wydatek/ dopiero po podpisaniu umowy dotacyjnej z gminą.
Beneficjent końcowy – Beneficjentem końcowym jest osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, realizująca przedsięwzięcie będące przedmiotem dofinansowania.
Koszty kwalifikowane przedsięwzięcia
Koszty obejmują:
– branżowa dokumentacja projektowa,
– wymiana/likwidacja źródła ciepła na paliwo stałe niespełniające wymagań minimum 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5,
– stolarka okienna i drzwiowa (zewnętrzna) wraz zakupem i montażem materiałów budowlanych w celu przeprowadzenia niezbędnych prac towarzyszących,
– zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
– podatek VAT jeśli nie istnieje możliwość jego odzyskania.
Koszty nie obejmują:
– gdy działalność gospodarcza prowadzona jest na powierzchni większej niż 30% lokalu mieszkalnego.
Poziom dofinansowania
Poziom dofinansowania uzależniony jest od poziomu dochodu beneficjenta końcowego i może wynieść odpowiednio 30%, 60% lub 90%. Możliwy jest wzrost dofinansowania o 5% w przypadku, gdy gmina znajduje się na liście gmin najbardziej zanieczyszczonych. Jedno dofinansowanie możliwe na jeden lokal.
Trwałość projektu
Okres trwałości wynosi 5 lat, to znaczy, że beneficjent końcowy nie może zmienić przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na inny, nie może zdemontować urządzeń, instalacji oraz wyrobów budowlanych zakupionych i zainstalowanych w trakcie realizacji przedsięwzięcia, a także nie może zainstalować dodatkowych źródeł ciepła, niespełniających warunków programu i wymagań technicznych.
OFERTA
Nasza firma oferuje obsługę Programu „Ciepłe Mieszkanie” zarówno w zakresie przygotowania i rozliczenia wniosku do WFOŚiGW, jaki i bieżącej obsługi beneficjentów końcowych. Usługa może być dostosowana do indywidualnych potrzeb gminy.
Zapraszamy do kontaktu.